All News /

Cross-country results

St. Mary’s are in excellent positions in both of the girls age groups after round 2 of the TCSSA cross-country competition, lying in 3rd in U9s and 1st in U11s. In addition, we have had a number of top ten finishes from; Annabelle, Emma, Maria and Erin, which is excellent. Furthermore, we have a number of girls in the top ten individual standings overall, who are in with a chance of a medal, again an excellent achievement. With only one more race to go they have put themselves in great positions. Well done to everyone who has taken part in what is one of the toughest events in our sporting calendar.

See below for full standings so far.

OVERALL INDIVIDUAL POSITIONS AFTER ROUND TWO

U-9’s

POS

GIRLS

SCHOOL

PTS

POS

BOYS

SCHOOL

PTS

1st

Emily Bowker

St Stephen’s

2

1st

Daragh Mulcahy

St Mary’s Dukinfield

4

2nd

 

Emily Hulme

St Mary’s Dukinfield

6

2nd

Finlay Haworth

St Christopher’s

10

3rd

Gracie Hunt

St Anne’s

7

2nd

Ralph Allen

St Stephen’s

10

4th

Annabel McClellan

St Mary’s Denton

8

2nd

Alfie Owen

St Stephen’s

10

5th

Grace Butterworth

St John Fisher

11

5th

Joshua L

Our Lady’s

11

6th

Frankie Alford

St James’

14

6th

Carter Hiarns

St James’

12

7th

Jessica Stafford

St Paul’s

15

7th

Joseph Lutman

St Paul’s

17

8th

Lucy Hawksworth

St Stephen’s

20

7th

Tom Snowden

St Anne’s

17

8th

Emma Kirkham

St James’

20

9th

Bobby Burton

St Peter’s

19

10th

Emma Carruthers

St Mary’s Denton

24

10th

10th

Joseph Harney

Lawson Yates

St Paul’s

St Peter’s

21

21

 

U-11’s

 

POS

GIRLS

SCHOOL

PTS

 

BOYS

SCHOOL

PTS

 

1st

Matilda Byrnes

St Stephen’s

2

1st

     James Harney

St Paul’s

2

 

2nd

Madeline

St Joseph’s

4

2nd

Oliver Kwaternik

St Stephen’s

5

 

3rd

Maria Rooke

St Mary’s Denton

8

3rd

Sean Murray

St Stephen’s

7

 

4th

Amy Starkey

St Raphael’s

9

4th

Keano Wassal

St Raphael’s

12

 

5th

Maddie Ellor

St Christopher’s

12

5th

Ewan McGivern

St Paul’s

15

 

5th

Amy Bailey

St Mary’s Dukinfield

12

5th

Luke Allen

St Christopher’s

15

 

7th

Kiara Jones

St James’

17

7th

Matthew Higgins

St James’

23

 

8th

Erin Lord

St Mary’s Denton

19

8th

Andrew Wells

St Peter’s

24

 

9th

Eden Garvey

St John Fisher

22

9th

Thomas Mitchell

St Stephen’s

25

 

10th

Abbie

Zara Hogan

Our Lady’s

St Mary’s Denton

27

27

10th

Callum Panther

St James’

26

 

 TEAM SCORES AFTER ROUND 2

 

 

U-9’s GIRLS

 

 

 

U-9’s BOYS

 

Pos

SCHOOL

Pts

 

Pos

SCHOOL

Pts

1st

St Stephen’s

47

 

1st

St Stephen’s

41

2nd

St Anne’s

81

 

2nd

St Peter’s

85

3rd

St Mary’s Denton

93

 

3rd

St Mary’s Dukinfield

89

3rd

St James’

93

 

4th

St James’

93

5th

St John Fisher

96

 

5th

St Paul’s

99

6th

Our Lady’s

106

 

6th

St Christopher’s

101

7th

St Mary’s Dukinfield

120

 

7th

St Anne’s

122

8th

St Paul’s

137

 

8th

St Mary’s Denton

150

9th

St Peter’s                 

202

 

9th

Our Lady’s

158

10th

St Raphael’s

235

 

10th

St Joseph’s

172

11th

St Joseph’s

309

 

11th

St Raphael’s

257

 

St Christopher’s

inc

 

12th

St John Fisher

315

 

U-11’s GIRLS

 

 

 

U-11’s BOYS

 

Pos

SCHOOL

Pts

 

Pos

SCHOOL

Pts

1st

St Mary’s Denton

54

 

1st

St Stephen’s

26

2nd

St Christopher’s

81

 

2nd

St Paul’s

72

3rd

St Joseph’s

84

 

3rd

St Christopher’s

74

4th

St James’

86

 

4th

St Raphael’s

96

5th

St Raphael’s

102

 

5th

St Peter’s

98

6th

Our Lady’s

104

 

6th

St James’

99

7th

St Stephen’s

106

 

7th

St Joseph’s

125

8th

St John Fisher

156

 

8th

Our Lady’s

191

9th

St Anne’s

193

 

9th

St Anne’s

285

10th

St Peter’s

242

 

 

St John Fisher

inc

11th

St Paul’s

257

 

 

St Mary’s Denton

inc

 

St Mary’s Dukinfield

inc

 

 

St Mary’s Dukinfield

inc

 

Bold print denotes large schools.                           Italic print denotes small schools

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone